Branje blogov ni pot do zaslužka, delo je. In služenje denarja na internetu je težaško opravilo. Kot kopanje jarkov. Ampak vse kar je vredno vedeti o tem najdete tukaj, črno na belem. Veliku užitkov ob branju in veliko uspeha.

February 28, 2008 2

Zaslužek Na Internetu – Izdelava Strani IV – Joomla

By in Orodja, Zaslužek

Z Joomlo bomo verjetno zaključili naše predstavitve skript s katerimi lahko furamo naše money majking strani. Preden pa zaključimo jo dajmo seveda obdelat, torej Joomla…

Joomla!

Joomla je brez dvoma ena najbolj priljubljenih OpenSource CMS platform. Ali po slovensko – najbolj priljubljena jabe zadeva za delat konkretne strani. Pod konkretne stvari mislimo spletne revije, portale, skupnosti, trgovine… nekaj več kot samo osnovne blog ali “10 in še nekaj strani vsebine” strani. V osnovi je Joomla samo zelo zmogljiva skripta za premetavanje vsebin in jo komot uporabimo za čisto navaden blog. Čeprav glede na to, da zasede Joomla .zip že kakih 7Mb in se razpakiran FTP-ja na server tud kako uro smo mogoče na boljšem, če za blog uporabimo WordPress.

Z več opcijami je nekaj daljša tudi krivulja učenja, še vedno je pa Joomla precej simple in jo lahko uporabljamo tudi taki brez znanja html-ja, php-ja in podobnih zadev. Zdaj, če koga moti da Joomla naredi preveč data queryjev v bazo, lahko rečemo samo – data kaj-ev? 🙂

Kar je čudovitega pri Joomli pa je…

Joomla Razširitve Ali Joomla Extensions

Joomla skupnost je spisala ogromno, ogromno različnih podaljškov, priključkov in izboljšav za Joomlo (najdemo jih tule) s katerimi lahko Joomlo spremenimo v kakršnokoli stran želimo, več ali manj vse zastonj – skupnost, galerija, forum, direktorij, revija, trgovina… ni da ni.

Instalacija

Joomlo si posnamemo tule. Pred kratkim je prišla ven nova verzija Joomla 1.5. Če delamo slovensko stran (pa ne nooo) lahko razne poslovenitve Joomle in pluginov najdemo tule. Potem pa na kratko naredimo takole:

  1. Če lahko, najboljše da na strežnik posnamemo zazipano verzijo Joomle in jo potem raztegnemo na samem strežniku. Če ne lahko zaradi kopice datotek pride do kake napake in pol se jebemo brez veze.
  2. Kot ponavadi naredimo novo mysql bazo in novega uporabnika ter mu dodelimo pravice za delo s to bazo (če nimate pojma o čem govorimo, potem morate verjetno za to zaprositi svoje gostovanje).
  3.  Gremo na stran na kateri je razpakirana Joomla in že se pred nami zablešči instalacijski zaslon, izberemo jezik in –
  4. Zagledamo kako je Joomli všeč naš strežnik. Če je vse zeleno potem vse štima, če je kaj rdeče je bolje to odpraviti, čeprav zna ob kakšni rdeči Joomla vseeno delovati. Potem vnesemo še podatke iz druge točke, vnesemo nastavitve za FTP (to lahko tudi izpustimo) in na koncu vnesemo še nekaj podatkov o sami strani, ki jo postavljamo – ime strani, naš email, geslo in ali hočemo v bazo našopati sample data ali ne. Če delamo z Joomlo prvič se to splača, da malo vidimo kako to izgleda. Kar piše v zvezi z migracijo – s tem se ukvarjamo tisti, ki moramo prenesti strani iz starejših verzij Joomle na 1.5. verzijo.
  5. To je to, sedaj moramo samo še izbrisati installation direktorij in lahko začnemo.

Sedaj pa samo še nekaj…

Joomla Osnove

Na začetku nam je nabolj šlo na živce, da nam ni bilo čisto jasno kaj je pri Joomli komponenta, kaj modul in kaj plugin. Zato kot dobre dušce to razlagamo za vse začetnike…

Joomla predlog/templejt je kakršenkoli html templejt z nekaj vstavljenimi Joomla tagi. Ti tagi povejo Joomli kam in kako naj v templejt vstavlja vsebino. Vsaka predloga ima tage, ki določijo pozicije za module ter en tag, ki določi kje bo glavna vsebina. Iz tega sledi prva stvar, ki je moramo vedeti:

Prva stvar, ki jo moramo vedeti 🙂

Moduli se bodo lahko prikazovali na različnih pozicijah za module, odvisno kam in kako smo te pozicije določili s tagi v templejtu. Vsebina pa se lahko pokaže samo na enem mestu – tam kjer je en in edini tag za vsebino.

O Modulih

Modul je nekaj takega kot Widget pri WordPressu. Lahko ga postavimo na različna mesta na strani in ga pokažemo ob različnih priložnostih. Ne moremo pa ga postaviti v vsebino. Modul nam recimo pokaže – naključno sliko, število ljudi na strani, zadnje komentarje, najbolj popularne članke, uro, datum, koledar, ali imamo kakšno privatno sporočilo, reklamo… lahko je html, php, java… lahko je samo text…vse sorta. Poleg tega so v obliki modulov tudi meniji v Joomli.

O Pluginih

Plugin je pa zadeva, ki jo instaliramo v Joomlo in nekaj dela. Kaj dela? Preden Joomla pokaže vsebino posamezne strani se na njej pozabavajo še plugini. Torej samega plugina ni videti nikjer, vidni so samo njegovi rezultati. Plugin lahko naredi svoje tako na modulu kot na samih člankih. Plugin lahko deluje avtomastko in vedno, recimo – na koncu vsakega članka nalima povezane članke, skrije vse email naslove v textu tako, da jih spemerji z roboti ne najdejo… ali pa ga v sami vsebini pokličemo, recimo – z allvideo pluginom bomo, ko bomo napisali {youtube}koda filma{/youtube} naložili pluginu, da vstavi ta YouTube film.

O Komponentah

Komponente so pa bolj zapletene, kompleksne razširitve za Joomlo. Končni rezultat je sicer lahko viden tako v glavni vsebini kot v modulu ampak zadaj teče še neka skripta. Primer: komponenta za privatna sporočila omogoča, da si registirani uporabniki na strani med seboj pošiljajo PM. Poleg komponente dobimo tudi modul, ki poskrbi, da se nam izpiše, ko smo dobili novo sporočilo, sama komponenta pa bo tam kjer je tag za glavno vsebino prikazala okno za pisanje sporočil, prejeta sporočila, poslana sporočila…bla bla bla.

Ko Joomlo obvladamo, vidimo da se da zadeve, ki smo jih opisali tudi malo prilagoditi ampak za začetek je to to. Se opravičujemo za tole blazno dolgo objavo. Naslednjič pa – kako Joomlo SEO sfriziramo.

Tags:

2 Responses to “Zaslužek Na Internetu – Izdelava Strani IV – Joomla”

  1. matej m. says:

    vau, tolemoram sprobat, potem sporočim moje občutke 🙂

  2. grizly says:

    Vesel bi bil, če bi napisali kaj o php-fusion.

Leave a Reply