Branje blogov ni pot do zaslužka, delo je. In služenje denarja na internetu je težaško opravilo. Kot kopanje jarkov. Ampak vse kar je vredno vedeti o tem najdete tukaj, črno na belem. Veliku užitkov ob branju in veliko uspeha.

April 15, 2008 2

Menjamo Nejmserverje Brez Da Stran Crkne

By in Gradnja strani

Alora, zdaj če smo prav zastopili predlog izpred par dni o čem naj pišemo, potem bo to upamo komu koristilo. Drugače pa, another day another post… Nekaj nasvetov za brezaspirinsko menjavo nameserverjev in kaj je sploh to.

Brezaspirinsko – brez potrebe po aspirinu zaradi glavobola 🙂

Nameserver – naša kmečka razlaga za to kaj je nameserver je taka (ne trdimo, da je pravilna): strežnik je nek na net priklopljen računalnik. Nanj postavimo svojo stran. Pač v nek direktorij. Zaenkrat je naslov strani ta direktorij. Potem kupimo domeno in… in ni nič. Najprej moramo še domeni določiti nameserver. Ta nameserver usmeri obiskovalce v ta pravi direktorij. Vsaki domeni moramo določiti vsaj dva nameserverja…če slučajno eden crkne. Vsak strežnik, ki gostuje strani, mora imet nekje tudi nek nameserver, ki usmerja promet v ta prave direktorije. In vsako gostovanje, ki ga imamo, nam mora takoj, ko odpremo račun, povedat kakšni so naši nameserverji. Ali pa jih dobimo po mailu, ko odpremo nov račun zv našem cpanelu…

Izlgeda pa ponavadi takole: ns1.blablabla.com in ns2.blablabla.com…

Kdaj “nastane problem”? Ko preselimo stran na nov strežnik.

Idealno gre selitev nameserverjev takole

  1. Na starem strežniku imamo stran, ki še vedno deluje. Ko vpišemo domeno pridemo na to stran.
  2. Na nov strežnik prenesemo kopijo stare strani in preverimo, da vse dela.
  3. Ko odpremo nov račun na novem strežniku moramo dobiti tudi nove nejmserverje. Če jih ne dobimo pošljemo mail našemu gostovanju in jih prosimo za imeni obeh nameserverjev in tudi povemo za katero domeno se gre, da modeli to poštimajo.
  4. Gremo na stran našega registrarja, kjer imamo registrirane domene in pod administracijo domen vnesemo nova ns naslova.
  5. Ko se DNS zapisi osvežijo in potegne ta nove nejmserverje kaže naša domena že na novo stran na novem strežniku in staro stran lahko izbrišemo.

Tako je naša stran dejansko ves čas live in se sploh ne opazi, da je bila prenešena na nov strežnik.

Lažji glavobol pa se nas lahko loti, če so nam stran na starem strežniku skenslali in/ali kar naenkrat ne dela.

Takrat gre pa takole

  1. Napizdimo hosting kaj ja zdaj to in da naj nam dajo stran nazaj online… 🙂
  2. Odpremo/kupimo/izposodimo… si nov strežnik/gostovanje.
  3. Gremo na stran našega registrarja, kjer imamo registrirane domene in pod administracijo domen vnesemo nova ns naslova (čim prej).
  4. Postavimo stran na nov strežnik (hvalabogu da delamo redne backupe… ups..:) )
  5. Čakamo, da se DNS zapisi osvežijo in da naša domena kaže na nov server.

V tem primeru je naša stran offline do osvežitve DNS zapisov. Zakaj nam je kul Godaddy – ker se pri tem registrarju .com in še nekatere domene osvežijo na 2 uri, v praksi pa smo celo redko čakali kaj več kot kakšne pol ure. Pri kakšnem bolj zabačenem in ne tako prometnem registrarju pa se zna zgodit, da na to osvežitev čakamo tudi cel dan in jemo spirine ker nam stran ta čas ne dela.

Tags:

2 Responses to “Menjamo Nejmserverje Brez Da Stran Crkne”

  1. Igre says:

    Hmm, .si domene zaradi Arnesa potrebujejo 2 NSja, .org domen mi še nobene ni uspelo spraviti v delovanje z 1 NSjem, oziroma je delovala samo delno, ni bila registrirana pravilno, zato ni vsem odpiralo, predvidevam da za .org domen potrebujše 2 NSja, .ws, .biz, .com in .net pa sem že imel v delovanju z samo 1 NSjem 😉 .

  2. lezalnik says:

    A imaš svoj strežnik, ali zakaj bi imel samo en NS?

Leave a Reply