Branje blogov ni pot do zaslužka, delo je. In služenje denarja na internetu je težaško opravilo. Kot kopanje jarkov. Ampak vse kar je vredno vedeti o tem najdete tukaj, črno na belem. Veliku užitkov ob branju in veliko uspeha.

July 1, 2008 6

Blogres In To…

By in Siv las mi dela...

Ravno smo prebrali kako je počil blogerski balon in tole je naših 5c na to temo. Zakaj ljudje pišejo blog? Zato da bo le-ta doprinesel k slovenski blogerski sceni, pripomogel k dvigu kvalitete tekstov na internetu ter uveljavil blogerje kot alternativno medijsko silo na katero bodo računali tudi oglaševalci? Malo morgen.

Bloge ljudje pišejo zato ker jim je v tistem trenutku to kul, ko jim neha bit kul, ga ne pišejo več. Free market. Od gore blogov pač bereš tiste, ki se ti zdijo vredni branja. Recimo nam je tak Dr.Onyx in zato ga beremo. Tist, ki napiše dva stavka o firefoxu, ga pač ne beremo. Pa kaj, naj piše. Bandwidth je poceni.

Po stari slovenski navadi pa se takoj začnejo pojavljati neke “interesne skupine”, ki kličejo po večji organiziranosti na tem področju (beri regulaciji hehe), se sestajajo, kimajo drug drugemu in na dolgo in široko razpravljajo o blogih. To se 99% ljudi, ki ima blog, niti pod razno ne tiče :). Pa da ne govorimo za druge – nas se gotovo ne.

Sicer pravijo, da drek plava na vrhu :), samo mi zagovarjamo, da se skozi morje blogov o “Firefoxu” na vrh spravlja kvaliteta. Dobri blogi bodo vedno bolj brani, slabi bodo stagnirali. Če bo dovolj bralcev bo tudi oglaševanje. A na ostalih slovenskih straneh (ne-blogih) pa rastejo rožice, kar se oglaševanja tiče? Duh…

Gre za stanje podjetniškega duha pri nas, ki večinoma še ne računa na internet. Drugače bi se nam že oglasil kak prodajalec ležalnikov in nam ponudil procente od zaslužka, za vsak ležalnik referral, ki mu ga pošljemo :). Stvar je simple – ekonomska računica :).

Tags:

6 Responses to “Blogres In To…”

  1. dr. Onyx says:

    Z napisanim se strinjam. Ko sem napisal, da so blogi v globoki krizi oziroma da je počil balon sem misli zlasti v smislu velikih pričakovanj nekaterih, da je v Blogosferi neka ne vem kakšna prihodnost in da lahko tako imenovani državljanski novinarji obrnejo svet na glavo.

    Nič takega se ni zgodilo. Blogosferja je sicer povsem simpatična, precej introvertirana spletna družbica, za katero je po moje bolj primerna oblika druženja navadni piknik, kot pa neki kongresi z temami, ki ji sam pošteno povedano komaj razumem. In sam sem v tej Blogosferi po moje bolj “delavec”, ki ustvarja vsebino, kot filozof 2.0.

    Postavljanje norm ali celo selekcija blogov v smislu, kaj je primerno za Blogosfero in kaj ne, je po moje nesmiselno in kdo kaj takega trdi ne po moje ne razume bistva tega sicer zelo amaterskega početja.

    Bi bil pa vesel, če bi se dalo takole z občasnim pisanjem zaslužiti recimo vsaj dodatnih 100 € na mesec, pa ne zaradi denarja, ampak ker se človek počuti fino, če neka aktivnost prinaša denar. Si pa upam skoraj trditi, da pri nas niti 100 najbolj branih blogerjev na mesec ne zasluži z pisanjem tega zneska. To je pa vsaj zame presenetljivo, kajti vsotica (100 x100 =) 10.000 € je glede na vse milijonske oglaševalske vložke res drobiž. Očitno pa so pri nas oglaševalci konzervativni in še vedno prisegajo na TV, radio in časopise. Tu pa pričakujem blogologe in ostale strokovnjake, da mi znajo analizirati razloge za tako stanje in kaj nam je storiti, da speljemo vodo (denar) na svoj mlin. Samo tega na Blogresu kakor vem niso povedali. Mogoče zadržujejo zase.

  2. valu says:

    Ne gre samo za oglaševalce, gre tudi za potrošnike. Če so potrošniki bolj zadržani boš težje pridobil oglaševalce. Čez lužo je spletna potrošnja dosti bolj razširjena kot pri nas. Prav tako imajo strani v ANG jeziku večji potencialni trg in oglašvalci so zato pri nas bolj skopi.

    Se pa bo počasi razvilo vse tudi pri nas, samo moramo res delati na kvaliteti spletk.

  3. lezalnik says:

    dr.Onyx: saj obračamo svet na glavo, vsi skupaj, vsak po malo, hote, nehote… samo ne obračamo ga vsi v isto smer, zato izgleda, da je ostal na istem mestu 😀

  4. lezalnik says:

    @valu: res je, pri nas je s tega vidika težje služiti tako z blogom, kot s katerokoli drugo stranjo. Tu ni pisec bloga nič prikrajšan v primerjavi z nekom, ki ima ne vem… nek community portal in podobno.

  5. dr. Onyx says:

    Po moje tudi na angleško govorečem trgu ni ravno enostavno služiti z blogom, ker sem videl že precej za moj okus zelo kvalitetnih in vsebinsko bogatih strani, pa ni bilo ne vem kakšnega obiska. Na drugi strani pa za nekatere tudi ne vem, kako jim uspe privabiti toliko bralcev, samo to je paradox zase, ki ga bo treba tudi še raziskati.

    Je pa na teh trgih, vsaj kakor gledam oglaševalske kolačke, bistveno več %($$$) namenjenih spletu, kjer smo mi očitno zelo zadaj. Ampak trendi so jasni in mi smo pripravljeni, kajneda? 🙂

    Sam vidim prednost “članstva” v blogosferi tudi v tem, da si tako avtomatično del neke družbe in nenazadnje, če bi recimo sam postavil neko spletno stran izven tega, bi verjetno težko imel toliko bralcev. Več pa skoraj sigurno ne. In v tem smislu je dobro, da nas je čedalje več, ker s tem se verjetno tudi kliki selijo v to sfero, kar bodo nekoč tudi pri nas oglaševalci znali “nagovoriti” (he, he, teli izrazi so mi všeč).

  6. Luka says:

    Joj zakaj jaz nisem šol na blogre to pa mi je res zelo žal.

Leave a Reply